Označenie SWISS MADE nie je len obyčajný nápis
To, aký je rozdiel medzi quartzovými hodinkami a tými s mechanickým strojčekom už určite čitatelia nášho blogu minimálne tušia. Zhotoviť hodinky s mechanickým strojčekom nie je vôbec jednoduchá záležitosť, preto si za kúsky fungujúce bez akejkoľvek baterky nechá výrobca patrične zaplatiť. Krajinou, ktorá je vo výrobe kvalitných hodiniek na prvom mieste, je určite Švajčiarsko. Nie nadarmo sa predsa hovorí, že niečo funguje „ako švajčiarske hodinky“. Švajčiarsko sa v hodinárskom priemysle pýši bohatou históriou a tradíciou, a výrobky tých najšpičkovejších hodinárov na svete sú synonymom tej najvyššej kvality.
Dbajte o pôvod vašich hodiniek
Švajčiari sú si pôvodu a kvality svojich hodiniek vedomí a dbajú o to, aby ich povesť zostala aj naďalej neotrasiteľná. Starostlivo si vyberajú, ktoré krajiny ich produkty budú dovážať a predávať, pričom dbajú aj o dodržiavanie doporučených cien, vysoké štandardy predajní, vyškolenie personálu a kvalitný záručný a pozáručný servis. To všetko zaisťuje, aby dlhodobo rešpektované označenie kvality a pôvodu SWISS MADE nestrácalo u širokej verejnosti na lukrativite. Prieskumy švajčiarskej Nadácie vysokého hodinárstva (Fondation de la Haute Horlogerie) tvrdia, že ročne sa na trh dostane viac ako 40 miliónov falošných švajčiarskych hodiniek. Ide o závratné číslo, ktoré nielenže poškodzuje dobré meno výrobcu a celého hodinárskeho priemyslu, ale tiež samotného spotrebiteľa. Ten je síce pri kúpe potešený nižšou cenou, po krátkej dobe je však sklamaný, keď mu v hodinárstve oznámia, že jeho vytúžené hodinky sú len nekvalitným fejkom. S pirátstvom a falšovaním bojujú mnohé právne predpisy, zákony, medzinárodné zmluvy, dohody a organizácie. Okrem iného napríklad Svetová obchodná organizácia (WTO) a Svetová organizácia duševného vlastníctva (WIPO).
SWISS MADE nie je len obyčajných 9 písmen
Najmä pri hodinkách vyšších kategórií sa stretávame s pojmom SWISS MADE. Ide o známku označujúcu kvalitu produktu, ktorý musí spĺňať prísne kvalitatívne pravidlá a podmienky. Označenie SWISS MADE sa používa približne od 19. storočia. Účelom bola najmä snaha poctivých hodinárov odlíšiť sa od tých menej kvalitných. V súčasnosti sa podmienky na získanie tohto označenia neustále sprísňujú. Môžu ho získať len výrobcovia, ktorých hodinky sú zložené priamo vo Švajčiarsku zo súčiastok, z ktorých minimálne 50% pochádza tiež z tejto krajiny. Výstupná kontrola sa taktiež uskutočňuje na území Švajčiarska, pričom ňou žiadny nekvalitný produkt určite len tak ľahko neprejde.
Spočiatku bolo toto označenie spájané výlučne s mechanickými hodinkami, od roku 1969 príchodom Seiko Astron ho už môžu získať aj batériou poháňané hodinky. O 9 rokov neskôr boli už quartzové hodinky natoľko populárne, že významne ohrozovali kúsky s mechanickými strojčekmi. Niekoľko švajčiarskych výrobcov to v tej dobe položilo na kolená a ich činnosť ukončil až bankrot. V tomto prípade je možné hovoriť o jednej z najväčších hodinárskych „katastrof“, baterky v hodinkách znamenali pre hodinárske remeslo doslova krízu. Tradičné mechanické hodinky však zachránila najmä firemná politika a stratégia spoločnosti SWATCH, v ktorej bolo, a dodnes je, zlúčených niekoľko hodinárskych firiem. Na trh prišli s myšlienkou, že aj kvalitné švajčiarske hodinky môžu byť dostupné širokým masám. Ponúkli trhu lacnejšiu a jednoduchšiu verziu mechanických hodiniek a tým svet tradičného hodinárstva zachránili. Dnes sa mechanickým hodinkám darí ako nikdy predtým.
Kúsky, ktoré stoja za zmienku
Ktoré hodinky patria k tým luxusným, no napriek vysokej kvalite a dlhoročnej tradícií vás nezruinujú? Pozrime sa na niekoľko výnimočných, no pritom dostupných SWISS MADE kúskov:
Okrem značiek Candino a Jaguar, ktoré môžeme zaradiť do tej nižšej kategórie švajčiarskych hodiniek sú na trhu dostupné aj tie, ktoré sú často označované ako luxusné hodinky. Svojmu majiteľovi poskytujú technickú dokonalosť vo forme mechanického automatického strojčeka a často ide o hodinky z limitovaných edícií, takže žiadna masová výroba. Medzi inými sú to napríklad značky Alpina, Frédérique Constant alebo ORIS.
Okrem označenia SWISS MADE sa môžeme stretnúť aj s pojmom ŽENEVSKÁ PEČAŤ (Poinçon de Genève). Ten však nájdeme len pri tých najluxusnejších švajčiarskych manufaktúrach, vzhľadom na vysokú náročnosť dizajnového spracovania, technologických postupov, precíznosť kompletizácie hodiniek a podobne.
SWISS MADE nie je len nápis. Ak uvidíte označenie SWISS MADE na čokoláde, syre či víne napovedá to o vysokej kvalite produktu. Pri švajčiarskych hodinkách ide o znak dokonalého technického spracovania a práce špičkového hodinára, ktorý mal váš „módny“ doplnkom v rukách mnoho hodín a dbal o to, aby vám hodinky spoľahlivo slúžili a boli pre vás znakom vycibreného vkusu, sociálneho statusu a postavenia a tej najlepšej kvality. V hodinkách vám odovzdáva kus svojej duše, vášne, umenia, času a najmä dedičstva svojho otca či starého otca. To vám žiadna čínska napodobenina nikdy nedá.
Ak by ste sa radi dozvedeli aj niečo viac o tom, prečo si za luxus toľko priplácame prečítajte si aj náš predchádzajúci článok. Krátke videá vám priblížia prácu samotných hodinárov, no v neposlednom rade aj dizajnérov, ktorí musia kolieska aj skrutky v hodinkách poznať rovnako dokonale.
Nechaj komentár
Chceš sa pridať do diskusie?Pokojne sa pripojte do diskusie.